Konkurs wideo

Konkurs wideo przeznaczony dla ukraińskich uczniów oraz studenów oferował możliwość stworzenia krótkometrażowego filmu na jeden z wybranych tematów:

  • „Żydowska historia naszego miasta” oraz
  • „Prawa obywateli i społeczeństwo obywatelskie na Ukrainie w XXI wieku”.

Uczestnicy mieli za zadanie stworzyć innowacyjne i kreatywne wideo trwające nie dłużej niż 7 minut, które miało stanowić wierne odtworzenie historycznych zdarzeń. Filmy bazowały na ścisłych regułach wyznaczonych przez zespół Centropy i opisanych w wysłanym do wszystkich zainteresowanych przewodniku, w którym to znajdowały sie praktyczne informacje na temat tworzenia wideo.

Zespół projektowy Trans.History otrzymał 13 filmów z całego kraju, z czego znakomita większość dotyczyła tematu żydowskiej historii miasta. Nadesłane filmy były dowodem na to, że studenci podjęli wyzwanie a tym samym mieli swój kreatywny wkład w historię swojego miasta i kraju.


Zwycięzcy

Kategoria: „Żydowska historia naszego miasta”

Miejsce pierwsze:
“Żydowska historia miasta Winnica”

Reżyseria – Marya Levanchuk
Dźwięk – Oleksandr Stadnyk, Oleksandra Kovalska
Scenariusz – Maryna Shapoval, Julia Kinas
Tłumaczenie – Oleksandra Kovalska
Edycja – Vladislav Danylevsky, Aylin Gesgi


Dwa drugie miejsca:
“Żydowska historia miasta Kremenets”

Produkcja, scenariusz, reżyseria, fotografia, montaż, lektor: Olʹg̀a Mačkova
Produkcja, scenariusz: Roman Lyanchuk
Monitoring i opieka produkcyjna: Uziy Lyudmyly Mykolayivny

&

“Mezuza”

Rostyslav Holyanovsʹkyy
Olʹha Vitkovsʹka
Oleksandr Patyk
Danyyil Krykus


Miejsce trzecie:
“Historia Żydów z Kamionki Dnieprowskiej Viktoriya Prokhorenko”

Viktoriya Prokhorenko
Kateryna Venher
Stanislav Chornyy
Oleksandr Semenyuk


Kategoria: „Prawa obywatelskie i społeczeństwo obywatelskie na Ukrainie w XXI wieku”

Miejsce pierwsze:
“Soul revolution”

Rewolucja duszy
Anna Martyschenko
Pavel Akulov


Miejsce drugie:
“Społeczeństwo obywatelskie w oczach dzieci”

Pereverzeva Anna
Yenin Danylo
Soynikova Oleksandra
Arakyelov Valery
Himyak Yelizaveyeta
Chernykh Yulia
Pylenko Daria
Fomenko Egor


Filmy zwycięzców otrzymały nagrody (karty podarunkowe na wyposażenie multimedialne do swoich szkół).
Wideo, które zajęło pierwsze miejsce, zostało zaprezentowane podczas seminarium Trans.History w Równem, organizowanym od 5 do 7 listopada 2015.