Międzynarodowy Konkurs dla Młodzieży 2017/18

Konkurs młodzieżowy dla uczniów z Ukrainy i Mołdawii był szansą dla młodych aktywnych obywateli ze szkół na stworzenie projektu w jednej z czterech kategorii:

  • Film
  • Historie graficzne
  • Historie fotograficzne
  • Projekty społeczne

na temat historii Żydów lub rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w XXI wieku.

Zespół Trans.History otrzymał prawie 20 inspirujących projektów młodych aktywnych obywateli z Ukrainy i Mołdawii.

Zwycięskie filmy zostały zaprezentowane podczas seminarium Trans.Historia Centropa we Lwowie 5 kwietnia 2018 r.


Zwycięzcy

Dwa pierwsze miejsca:

„Na czym polega bycie Żydem“ (kliknij, aby pobrać)

Autor: Lada Nuzhna
Szkoła: Szkoła średnia nr 138 w Kijowie na Ukrainie

i

„Historia Simeona Genisa“

Nauczyciel: Ludmiła Podlesnova
Montaż i wywiad filmowy: Ecaterina Volcova
Lektor i napisy: Anna Cernetchi
Dźwięki i muzyka: Galina Untu
Materiał fotograficzny: Nichita Miron
Szkoła: Liceum „Petru Movila” w Kiszyniowie w Mołdawii

Każdy zwycięzca 1. ceny otrzymał kupon o wartości 200 euro na sprzęt wideo lub komputerowy.


Dwa drugie miejsca:

„Live to live“ (kliknij, aby pobrać)

Nauczyciel: Ludmiła Olenenko (historia) i Svetlana Alkhovik (sztuka)
Artysta: Jewgienij Alkhovik
Szkoła: Gymnasium „Skifiya”, Kamianka-Dniprovska, Ukraina

i

“Чужого болю не буває…”

Nauczyciel: Irina Mershynets
Szkoła: Shatura Educational Komplex, Shatura, Ukraina

Każdy zwycięzca drugiej ceny otrzymał kupon o wartości 150 euro na sprzęt wideo lub komputerowy.


Dwa trzecie miejsca:

„Historia Muzyka Pinchenzona“

Nauczyciel: Olesea Capcelea (historia) i Irina Mutruc (angielski)
Artysta: Ian Serghienco
Szkoła: Liceul Teoretic „Ion Creangă”, Bălți, Mołdawia

i

„Być albo nie być“

Nauczyciel: Marina Pysanets
Reżyser: Irene Zhuravskaya
Szkoła: Kompleks edukacyjny ORT nr 141, Kijów, Ukraina

Każdy zwycięzca trzeciej ceny otrzymał kupon o wartości 100 euro na sprzęt wideo lub komputerowy.


Wyróżnienie:

“Calvarul sorții eroinei Esfir Dener”

Nauczyciel: Cristina Profir
Artyści: Nadejda Cineva, Alevtina Pogurscaea, Tatiana Aculova, Dana Spătaru, Svetlana Garanovscaea
Szkoła: IP Gimnazjum „Ivan Vazov”, Stoianovca, Mołdawia