Competiția pentru tineri 2017/18

Competiția pentru studenții din Ucraina şi Moldova le-a oferit tinerilor cetățeni activi din școli șansa de a crea un proiect în una din cele patru categorii:

  • Filme
  • Povestiri grafice
  • Povestiri foto
  • Proiecte sociale

La subiecte ce țin de istoria evreilor sau de dezvoltarea societății civile în secolul al 21-lea.

Echipa Trans.History a primit mai bine de 20 de proiecte, elaborate cu inspirație de persoane tinere şi active din Ucraina şi Moldova.

Filmele câştigătoare au fost prezentate la seminarul organizat de Trans.History în cadrul Cemtropa care a avut loc la Lviv pe 5 aprilie, 2018.


Învingătorii

Locul 1 (2 proiecte):

„Ce înseamnă să fii evreu“ (faceți click aici pentru a descărca)

Realizator: Lada Nuzhna
Școala: Școala Gimnazială No.138 din Kiev, Ucraina

şi

„Istoria lui Simeon Genis“

Profesor: Lyudmila Podlesnova
Redactor de film şi interviu: Ecaterina Volcova
Sonorizare şi subtitrare: Anna Cernetchi
Sunet şi muzică: Galina Untu
Materiale foto: Nichita Miron
Școala: Liceul “Petru Movila” din Chișinău, Moldova

Fiecare câștigător al locului 1 a primit câte un voucher de 200 euro pentru procurarea echipamentului video sau pentru calculator.


Locul 2 (două proiecte):

„Trăiește ca să trăiești“ (faceți click aici pentru a descărca)

Profesor: Lyudmila Olenenko (Istorie) şi Svetlana Alkhovik (Artă)
Realizator: Yevgeny Alkhovik
Școala: Gimnaziul “Skifiya”, Kamianka-Dniprovska, Ucraina

şi

„Nu există durere străină…“

Profesor: Irina Mershynets
Școala: Complexul Educațional Şatura, Şatura, Ucraina

Fiecare cîştigător al locului 2 a primit câte un voucher de 150 euro pentru procurarea echipamentului video sau pentru calculator.


Locul 3 (2 proiecte):

„Istoria Muzeului Pinchenzon“

Profesori: Olesea Capcelea (Istorie) şi Irina Mutruc (Limba engleză)
Realizator: Ian Serghienco
Școala: Liceul Teoretic “Ion Creangă”, Bălți, Moldova

şi

„A fi ori nu a fi“

Profesor: Marina Pysanets
Regizor: Irene Zhuravskaya
Școala:Complexul Educațional ORT No.141, Kiev, Ucraina

Fiecare câștigători al locului 3 a primit câte un voucher de 100 euro pentru procurarea echipamentului video sau pentru calculator.